Manyetik Parçacık Muayenesi (MT)

Manyetik Parçacık Testi, malzemelerin tahribatsız olarak muayenesinde kullanılan, diğer metotlara göre daha hızlı ve derinlemesine bir yüzey hazırlığı gerektirmeyen pratik bir test yöntemidir. Sahip olduğu bu özellikler manyetik parçacık testini en sık kullanılan yöntemlerden biri haline getirmektedir.

  TEMEL PRENSİBİ

Bu yöntemle hata tespitinde küçük manyetik partiküllerden ve manyetik alandan faydalanılır. Test edilecek parçaların bu yöntem ile incelenebilirliği açısından tek kısıt, bu parçaların mutlaka ferromanyetik özellikte olması (Fe, Ni, Co alaşımları içermesi) gerekliliğidir.

•  UYGULANMASI VE AVANTAJLARI

Manyetik Parçacık Muayenesi ferromanyetik özelliğe sahip demir, nikel, kobalt ve bunların alaşımları olan malzemelerin yüzey ve yüzey altı süreksizliklerinin tespitinde kullanılan bir muayene metotudur. 

Malzemeye manyetik parçacık cihazı ile uygulanan doğru akım sonucu malzeme yüzeyinde manyetik alan oluşur. Eğer malzeme üzerinde bir süreksizlik varsa bu süreksizliğin uç kısımlarında da N ve S kutupları oluşur. Oluşan bu kutuplar, süreksizlik üzerinde süreksizliğin tespit edilmesini sağlayacak manyetik akı çizgilerinin oluşmasına neden olurlar. Malzeme üzerine demir tozu ve floresan maddesi karışımı olan özel solüsyon uygulandığında, süreksizlikler üzerindeki alan çizgilerinde biriken bu demir tozları, çizgiler şeklinde görülerek süreksizliklerin tespit edilmesini sağlarlar. Muayene yüzeyinde boya veya kaplama varsa bunun kalınlığı muayene sonucunu doğrudan etkiler. 

  UYGULAMA ALANLARIMIZ

Manyetik Parçacık Muayenesi yüzey süreksizliklerinin tespiti için hızlı ve hassas bir tahribatsız muayene yöntemidir. Bu teknik, demir ve çelik imalat sektörü, havacılık/denizcilik sektörleri, döküm, dövme ve talaşlı imalat sektörleri, çelik konstrüksiyon ve kaynaklı imalat alanında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bizde bu uygulama alanlarında EKA NDT olarak, tecrübeli level II ve level III personellerimizle (EN & ASNT) ve en son teknoloji ürünü olan manyetik parçacık muayene cihazlarımız ile manyetik parçacık muayene hizmetlerini gerçekleştirmekte ve muayene sonuçlarını uluslararası kod ve standartlara uygun şekilde raporlamaktayız.